Prezenty
na Mikołaja

Mikołajki obchodzone są w Polsce 6 grudnia, corocznie na cześć św. Mikołaja. Jest to bardzo radosne i miłe święto, szczególnie dla najmłodszych. Mikołaj to postać legendarna, przedstawiana jako grubasek w czerwonym kożuchu z długą białą brodą, w saniach zaprzęgniętych w renifery.

Poznaj historię Świętego Mikołaja

O św. Mikołaju krążą liczne legendy. Jednak najbardziej przyjetą w społeczeństwie jest legenda o tym, iż pochodził on z Finlandii, a dokładniej z mroźnej i zimnej Laponii. Jak donoszą zapiski, pochodził z zamożnej i bardzo religijnej rodziny.

 

Po smierci rodziców Mikołaja, zostala zauważona jego wrażliwość na ludzkie krzywdy - postanowił pomagać innym poprzez obdarowywanie ich swoim majątkiem, drobnymi upominkami oraz ciepłym słowem. Stąd właśnie wzięły się prezenty na Mikolaja. Mikołaj zmarł 6 grudnia i stąd w ten dzień obchodzone jest jego święto na całym świecie.

Współczesne prezenty na Mikołaja

We współczesnych czasach postać Mikołaja cechuje długa biała broda, obfita masa ciała, czerwony strój oraz sanie z reniferami i stosem prezentów. Jest to dzień z niecierpliwością oczekiwany zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Następuje wówczas moment wręczania drobnych podarków, organizowania zabaw i spotkań mikołajkowych. Prezenty na mikołajki to dla dzieci główny symbol Świąt Bożego Narodzenia. Również w wielu szkołach młodzież świętuje ten dzień przez organizowanie licznych zabaw i konkursów, a także obdarowywanie swoich przyjaciół symbolicznymi "mikołajkowymi" upominkami.

 

Do kolejnych znanych wróżb należą spodeczki z ukrytymi przedmiotami. Pod każden z talerzyków wkładamy: obrączkę, monetę, krzyżyk. Jeden pozostawiamy pusty. Spodki zamieniamy miejscami i kazdy z uczęstników zabawy losuje jeden dla siebie. Obrączka symbolizuje szybkie małżeństwo, moneta bogactwo, krzyżyk symbolizuje duchowność, natomiast pusty spodek mówi o staropanieństwie danej osoby. Wszystkie dzieci wierzą, że w ten właśnie dzień spełnią się ich najskrytsze marzenia i otrzymają od Mikołaja to, o czym z utęsknieniem marzyły przez caly rok.

 

Wybór prezentu należy dopasować do osoby. W naszym serwisie znajdziesz także wskazówki co można kupić jako prezent gwiazdkowy dla dziewczyny, chłopaka, babci, dziadka, córki lub syna.

6 grudnia imieniny obchodzi Mikołaj. To magiczny dzień, bowiem w nim tradycyjnie wręczamy sobie drobne upominki. Prezenty na mikołajki przeznaczone były kiedyś jedynie dla dzieci. To one wystawiały za próg pięknie wyczyszczone buciki, albo wieszały skarpetę w widocznym miejscu, aby rano znaleźć w nich prezenty na Mikołaja. Najczęściej były to przeróżne słodycze. Dziś tradycja zmieniła charakter i prezenty na Mikołaja dajemy sobie wszyscy. Oczywiście, jeśli hołdujemy mikołajkowej tradycji, w wielu polskich domach bowiem Mikołaj przynosi prezenty jedynie na Wigilię. Prezenty na Mikołaja to drobne upominki, mające sprawiać radość i przypominać o historycznym świętym Mikołaju, biskupie Miry.

 

Tu liczy się raczej pamięć i tradycja niż finansowa wartość upominku. Jakaż to radość dla malucha, kiedy rano zajrzy pod poduszkę i znajdzie prezenty mikołajkowe, choćby był to pojedynczy miniaturowy samochodzik, paczka cukierków czy maskotka! Dziecko nie zna wartości finansowej upominków, cieszy się z wszystkich, nawet najtańszych. Dorośli traktują prezenty na Mikołaja, jako okazję do podkreślenia swojej pamięci o najbliższych i ofiarowują sobie zarówno zabawne gadżety, jak przydatne drobiazgi. Kubek do herbaty z wizerunkiem brodatego Mikołaja w czerwonej czapce, sympatyczna maskotka, przedstawiająca tego bajkowego świętego, zabawny pokrowiec na telefon komórkowy, albo oryginalny breloczek do kluczy czy otwieracz do butelek - to najpopularniejsze prezenty na Mikołaja. Sprawiają radość, śmieszą wzruszają i wprowadzają nas powoli w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

 
   
   
 
 
Copyright 2007-2009 by prezentyart.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone | Kopiowanie całości i fragmentów bez zezwolenia zabronione
 
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape